FC BISTRITA

FC Bistrița – Eciro Forest Telciu 9-0 (4-0)

FC Bistrița a jucat al 18-lea meci consecutiv în campionat fără înfrângere.

„Ploaie de goluri a fost astăzi pe stadionul „Jean Padureanu”. FC Bistrita și-a respectat blazonul și nu și-a iertat adversarul din Telciu, un adversar destul de timid și fără prea mare energie de a ține piept jucătorilor antrenați de Eugen Voica. Deschiderea scorului a venit repede, Otniel Sighiartău fructificând o centrare de pe partea dreaptă. 2-0 s-a făcut câteva minute mai tărziu, în rol de marcator fiind Abiel Deac, care șutează din interiorul careului mic. Același Otniel Sighiartău reușește mai apoi dubla, iar Cătălin Bucur mărește scorul pentru 4-0 cu o semifoarfecă din interiorul careului. Oaspeții reușesc să se apropie doar o singură dată mai periculos de poarta lui Lucian Trif, însă șutul este respins foarte bine de acesta în corner.

După pauză dominația echipei noastre face ca golurile să vină și mai ușor, pe lângă reușitele – cinci la număr – Sadi Akari mai nimerind și transversala porții echipei din Telciu din numai cinci metri. Cătălin Bucur realizează dubla, Doru Conon prinde un șut din vole de la mare distanță, mingea nemaiputând fi ajunsă de portarul de la Eciro Forest și scorul este deja 6-0. Tripla lui Otniel Sighiartău duce scorul la 7-0, iar Sadi Akari reușește și el să marcheze după o serie de driblinguri în interiorul careului advers. Scorul final avea să fie de 9-0, marcatorul ultimului gol – înscris cu noroc ce-i drept – purtând semnătura fundașului central Robert Hașnaș”, informează FC Bistrița.