STUDFEST

Program STUDfest, Ziua Tineretului, Paște și Maialul Bistriţean Maghiar

Primăria municipiului Bistriţa pregăteşte diverse evenimente culturale, artistice şi distractive, ce se vor desfăşura, în marea lor majoritate, în aer liber.

Astfel, pentru perioada cuprinsă între 19 şi 24 aprilie, programul cuprinde, festivalul studenţilor STUDfest 2016, Ziua Tineretului – care va fi astfel marcată în avans având în vedere faptul că anul acesta se suprapune cu sfintele sărbători ale Paştelui – şi Maialul Bistriţean Maghiar.

Vă prezentăm şi programul complet al manifestărilor:
19 aprilie:
Orele 18.30 – 19.30 (Parcul municipal):
Concert rock: Tudor Gâvan, Diana Porca, All for one, Hemera`s, Eye of the moon;

Orele 19.30 – 21.00 (Piaţa Mică):
Trupa „Profii”, Vasile Bancea, Adi Borzos.

20 aprilie:
Orele 15.00 – 16.00:
Vernisaj expoziţie de icoane – elevii Liceului de Arte Plastice „Corneliu Baba”;

Orele 16.00 – 18.00 (Centrul Comunitar pentru Tineret):
„Ziua Voluntarului” – dezbatere: Voluntar la 14 ani, voluntar la 20 de ani;

Orele 18.30 – 19.30 (Parcul municipal):
Recitalul trupei rock THE EMP;

Orele 20.00 – 21.30 (Centrul Comunitar pentru Tineret):
Proiecţie de film de scurt metraj.

21 aprilie:
Ora 18.00 (sediul UBB, extensia Bistriţa):
„Schimbările democratice în UE, mit sau realitate”;

Ora 21.00 (Music Pub):
Dan Badea – stand up comedy, retro party.

22 aprilie:
Ora 14.00 (Pădurea Schullerwald):
Jocuri şi concursuri în Pădurea Schullerwald;

Ora 17.00 (Pădurea Schullerwald):
Muzica electronică – NDJT Project – Ungaria.

23 aprilie:
Ora 14.00 (Pădurea Schullerwald):
Concursuri – Pădurea Schullerwald;

Ora 16.00 (scena din faţa Palatului Culturii):
Parada portului popular maghiar;
Muzica Militară a Garnizoanei Bistriţa;
Deschiderea oficială a evenimentului Maialul Bistriţean Maghiar;
Program artistic susţinut de:
– Muzica Militară a Garnizoanei Bistriţa;
– Orchestra Profesionistă a Centrului Cultural Municipal „George Coşbuc” Bistriţa;
– Ansamblul folcloric „Kalaris” din Ketegyhaza (Ungaria);
– Ansamblul folcloric „Almavirag” din Malin (Bistriţa-Năsăud);
– Ansamblul folcloric „Takacs Mihaly” din Voivodeni (judeţul Mureş);
– Ansamblul folcloric „Sirulo” din Remetea (judeţul Harghita);
– Ansamblul folcloric „Hajdina” din Luduş (judeţul Mureş);
– Ansamblul folcloric „Vadrozsa” din Bistriţa;
– Ansamblul folcloric „Galagonya” din Borş (judeţul Bihor);
Recital al formaţiei pop-rock „Vecker” din Târgu Mureş.

Ora 19.00 (Pădurea Schullerwald):
Recitalul trupei „Conquering lion” / Macedonia;

Ora 20.30 (Pădurea Schullerwald):
Recitalul trupei „Subcarpaţi”.

24 aprilie:
Ora 14.00 (Pădurea Schullerwald):
Concurs „Cel mai bun gulaş”;
Program artistic susţinut de:
– Ansamblul folcloric „Kalaris” din Ketegyhaza (Ungaria);
– Ansamblul folcloric „Vadrozsa” din Bistriţa;
– Fanfara municipiului Reghin;
Recitalul formaţiei pop-rock „Titan” din Reghin.

(12)

Leave a Reply