box

Pugiliste bistrițene la Cupa României de box feminin

În perioada 15-18 februarie 2016, s-a desfășurat la Râmnicu Sărat Cupa României de box feminin pentru toate cele trei categorii de vârstă: senioare, tineret și junioare. Competiția s-a desfășurat în Sala de Sport Municipală Vasile Ștefan din Rm. Sărat, iar Brăila a aliniat la start trei sportive de la CSM Brăila.

După cele 4 zile de competiție, sportivele celor 3 categorii de vârstă care au ieșit pe locul 1 au fost următoarele:

+81 kg – Turcin Luminita

„Sunt niște rezultate foarte bune pentru clubul nostru. Am reușit să cucerim un număr de 8 medalii. Au avut o evoluție foarte, foarte bună sportivele Lugigan Alina, Lup Rodica, Cosma Cristina și aiici vreau să fac o paranteză. Cosma Cristina este sportiva noastră care astăzi este deja la un turneu internațional care va fi primul turneu pentru calificările la olimpiada de la Rio din anul aceasta,. Este titulara categoriei 60 kg, ne bucură că una dintre sportive este de la CSM Bistrița, de asemenea ne bucură și evoluția celorlalte sportive, Seni Andreea,  care a pierdut în finală, dar a avut un meci extraordinar de greu și spun că meciul a fost extrem de echilibrat, și decizia a fost dată cum a fost dată. A boxat cu campioana europeană Mera Ioana de la Steaua, dar a avut o evoluție excelentă. Apoi celelalte sportive, Mustețea Dora, Măierean Alexandra, Moldovan Giulia, toate au avut o evoluție bună spre foarte bună, și suntem în grafic cu medaliile. Acuma sunt niște turneie de calificare pentru olimpiadă care sunt cele mai puternice, Campionatul Mondial de senioare, unde nu știu dacă sportiva noastră va putea participa, doarece are Bacalaureatul. Apoi urmează finala Cuperi României la masculin serionri la Brăila unde vom participa și noi”, a precizat antrenorul de box, Nicolae Zăpârțan.